ارائه طرحی برای استفاده در موتورهای سوخت مایع برای موشک های ماهواره ای

[ad_1]

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی طرحی را برای بهینه سازی پذیرش جزئی توربین های مافوق صوت برای استفاده در موتورهای سوخت مایع موشک های ماهواره ای ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر رضا آقایی طوق، عضو هیئت علمی و استادیار گروه مهندسی هوانوردی دانشکده فنی و مهندسی، گروه تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، به تشریح طرح بهینه سازی پذیرش جزئی توربین های فراصوت پرداخت. توربین های مافوق صوت برای دستیابی به عملکرد ویژه بالا در شرایط فشار بالا استفاده می شوند. به دلیل جریان جرم کم مایع و برای جلوگیری از تلفات ناشی از ارتفاع کم تیغه و مشکلات تولید، از پذیرش جزئی در ورودی استفاده می شود.

وی با بیان اینکه این طرح در رویداد سراسری «عصر امید» دانشگاه آزاد ارائه می شود، گفت: بررسی های تجربی نشان می دهد که راندمان توربین به پذیرش نسبی بستگی دارد. از یک طرف توربین دارای راندمان بالایی در پذیرش عمومی است و از طرف دیگر در دبی کم استفاده از پذیرش جزئی از بروز تلفات اجباری جلوگیری می کند. با توجه به مکانیسم و ​​برهمکنش بین درصد پذیرش جزئی پارامترهای طراحی توربین، می توان گفت که پذیرش جزئی وجود خواهد داشت، بر این اساس نشتی در داخل توربین به حداقل می رسد.

استادیار واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به تأثیر قابل توجه راندمان توربین بر عملکرد موتور سوخت مایع، هدف ما در این پروژه دستیابی به درصد پذیرش جزئی بهینه بود. برای این منظور ترکیبی از تحلیل عددی، الگوریتم های بهینه سازی پیشرفته و مطالعات تجربی انجام شد. ابتدا تحلیل عددی سه بعدی توربین موجود انجام شد و سپس طی آزمایشات تجربی، عملکرد توربین موجود با استفاده از تستری که برای این منظور طراحی و ساخته شده است، ارزیابی شد. در نهایت طی چند مرحله مجدداً تغییرات مورد نظر اعمال و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و تغییراتی در مدل توربین ایجاد شد و توربین بهینه سازی شده ساخته شد.

وی در پایان تاکید کرد: با اجرای طرح بهینه سازی پذیرش جزئی توربین های التراسونیک; توربین جدید در آزمایشگاه حدود 6 درصد یعنی حدود 6 واحد پیشرفت نشان داد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.