انگلیسی؛ مردی که صدای اتاق بود

[ad_1]

چند روزی است که جهان در سوگ از دست دادن یکی از بزرگترین آهنگسازان تاریخ، ونجلیس، سوگوار است. آهنگساز مشهور یونانی که در کنار آلبوم های سبک الکترونیک، مستندهای حیات وحش و طبیعت و قطعات معروف فیلم و حتی برنده جایزه اسکار برای آن شد، چنان نقشی در صداگذاری ماموریت های فضایی داشته که شاید بتوان او را «صدای فضا» نامید. ”

به گزارش ایسنا، اوانجلوس اودیسه پاپتاناسیو، معروف به ونجلیس یا ونجلیس، در 29 مارس 1943 در یونان به دنیا آمد. او آهنگساز و نوازنده در سبک های الکترونیک، امبینت، نیو ایج، پراگرسیو، جاز و پاپ راک بود.

ونجلیس فعالیت هنری و حرفه ای خود را با گروه های موسیقی در دهه 1960 آغاز کرد و از اواسط دهه 1970 شروع به ساخت موسیقی برای چندین فیلم مستند در مورد حیوانات و طبیعت کرد که موفقیت او باعث شد به موسیقی فیلم علاقه مند شود. سرانجام در سال 1981 برای موسیقی فیلم «ارابه های آتش» جایزه اسکار را دریافت کرد. این آهنگ به یکی از محبوب ترین و داغ ترین آهنگ های زمان خود تبدیل شد و ماندگاری آن به حدی است که حتی در المپیک 2012 لندن و در اهدای مدال نیز مورد استفاده قرار گرفت. او همچنین موسیقی پایانی المپیک 2000 سیدنی و سرود رسمی جام جهانی فوتبال 2002 را تولید کرد.

وانگلیس در طول بیش از 50 سال فعالیت خود در تجارت موسیقی، بیش از 50 آلبوم موسیقی منتشر کرده است و به عنوان یکی از بزرگترین آهنگسازان موسیقی الکترونیک و فیلم مدرن در تمام دوران شناخته می شود. او به دلیل استفاده از بسیاری از سازهای الکترونیکی در قالب یک “ارکستر سولو شبه کلاسیک” شهرت داشت.

موسیقی ونجلیس تاکید زیادی بر سینت سایزر داشت. برخی از کارشناسان موسیقی او را با ارکستر الکترونیک مقایسه کرده اند. وی گفت: فناوری و موسیقی همیشه با هم بوده اند و موسیقی هر چه که باشد یک علم است.

«سینتی سایزر» یا ابزار الکتریکی یا ترکیب کننده وسیله ای الکترونیکی است که قادر به تولید انواع مختلف صدا و ترکیب سیگنال ها با فرکانس های مختلف است. سینت سایزر به جای تولید صدای مستقیم طبیعی، سیگنال های الکتریکی تولید می کند که می تواند از طریق بلندگوها یا هدفون ها منتقل شود. سینت سایزرها اغلب توسط کلیدهای پیانو کنترل می شوند که منجر به طبقه بندی صفحه کلید می شود.

این سینت سایزر می تواند طیف وسیعی از صداها از جمله صداهای آلات موسیقی، صداهای انسانی و خاص، صداهای طبیعی و حتی صداهایی را که قبلا وجود نداشتند را در یک رزونانس با فرکانس های الکتریکی خاص و متفاوت تولید و ترکیب کند. به عبارت دیگر، یک سینت سایزر می تواند صداهای موسیقی از جمله انواع آلات موسیقی و صداهای طبیعی یا غیرموسیقی را تقلید کند یا صداهای غیرعادی تولید کند. سینت سایزرها به روش های مختلفی سیگنال های الکتریکی صداهای مختلف را تولید می کنند که این روش های تولید و ترکیب سیگنال های صوتی منجر به طبقه بندی انواع مختلف این دستگاه می شود.

ونجلیس همچنین با یکی از پیچیده ترین و پیشرفته ترین سینت سایزرهای دنیا کار می کرد که به گفته مشاور علمی آژانس فضایی اروپا دکمه ها و ابزارهای زیادی داشت که شبیه میز ونجلیس به عنوان کابین خلبان بود.

کار ونجلی برای ساخت موسیقی فیلم به محض دیدن نسخه خام فیلم آغاز شد. آهنگساز خود را تونلی می‌دانست که در آن آشفتگی صدا به موسیقی تبدیل می‌شد.

انگلیسی؛  مردی که صدای اتاق بود

ونجلیس و آهنگسازی برای فضا

“کیهان: یک سفر شخصی”

حرفه ونجلیس به اصطلاح پرواز فضایی در سال 1980 با ساخت موسیقی برای یک سریال تلویزیونی علمی تخیلی به نام کیهان: یک سفر شخصی به کارگردانی کارل سیگن آغاز شد.

کارل ادوارد ساگان که در فارسی “ساگان” نیز تلفظ می شود، ستاره شناس و ستاره شناس اوکراینی-آمریکایی و مشاور ناسا، و همچنین نویسنده و پیشرو موفق نجوم، اخترفیزیک و سایر علوم طبیعی در نجوم بود. او همچنین پیشگام و یکی از بنیانگذاران پروژه «جستجو برای هوش فرازمینی» معروف به «شهر» بود. او با استفاده از روش تحقیق و این پرسش که آیا ادعاها توسط تحقیقات تجربی و قابل تکرار پذیرفته می شود یا خیر، طرفدار شک و تردید علمی بود.

کارل سیگان به‌عنوان یک نویسنده یا هم‌نویس، بیش از 600 مقاله علمی و 20 کتاب تألیف کرده است و شهرت جهانی او به دلیل حضور در همان مجموعه تلویزیونی «کیهان: سفر شخصی» بود که 600 میلیون فروش داشت. بینندگان

فیلم «بلید رانر».

وانگلیس در سال 1982 فیلمی علمی تخیلی به نام بلید رانر به کارگردانی ریدلی اسکات را کارگردانی کرد که نشان از علاقه او به ساخت موسیقی برای فضا داشت.

او در یک مصاحبه ویدئویی برای روزتا گفت: “موسیقی فضا است و فضا موسیقی است، آنها یکی هستند.” فهمیدن ممکن است دیوانه کننده باشد، اما گاهی اوقات آسان است.

پروژه های موسیقی با ناسا و آژانس فضایی اروپا

ادیسه مریخ

در سال 2001، ونجلیس یک کراس سمفونی زنده به نام Mythodea را اجرا کرد و سپس آن را منتشر کرد که توسط ناسا به عنوان پس‌زمینه‌ای برای مأموریت ادیسه مریخ استفاده شد. این قطعه بیشتر ارکسترال است نه الکترونیکی که در اصل در سال 1993 نوشته شده است.

Mars Odyssey (مارس 2001 Odyssey) یک فضاپیمای روباتیک ناسا است که از اکتبر 2001 به دور مریخ می چرخد ​​تا دانش جدیدی در مورد امید به آب و یخ در این سیاره جمع آوری کند. برای یافتن نشانه‌ها یا نشانه‌هایی که نشان می‌دهند آب در مریخ گذشته یا وجود دارد، و همچنین مطالعه و گزارش زمین‌شناسی سیاره و ویژگی‌های محیطی با اشعه ایکس، به یافتن پاسخ این سوال کمک کنید که آیا تاکنون حیات در مریخ وجود داشته است.

ارزیابی خطراتی که فضانوردان آینده ممکن است در اثر تشعشعات خورشیدی در مریخ با آن مواجه شوند نیز در دستور کار این ماموریت قرار دارد. این ماهواره همچنین به عنوان ایستگاه رله برای ارتباط بین فضانوردان، فضانوردان اکتشافی، آزمایشگاه علوم مریخ و کاوشگرهای فونیکس و زمین عمل می کند.

انگلیسی؛  مردی که صدای اتاق بود

روزتا

ونجلیس سه قطعه کوتاه با عناوین «ورود»، «والس روزتا» و «سفر فیله» را فرود آورد تا فضاپیمای فیله را روی دنباله‌دار 67P، بخشی از مأموریت روزتا آژانس فضایی اروپا، فرود آورد. ساخت و ساز. این قطعات به همراه یک ویدیو شامل تصاویر و انیمیشن های ماموریت روزتا به صورت آنلاین منتشر شد. این آثار سرانجام در سپتامبر 2016 به عنوان بخشی از آلبوم استودیویی روزتا منتشر شدند. “Filet” یک فضاپیمای آژانس فضایی اروپا است که در 12 نوامبر 2014 با فضاپیمای روزتا بر روی سطح دنباله دار “67P” فرود آمد.

روزتا یک کاوشگر فضایی روباتیک است که توسط آژانس فضایی اروپا برای مطالعه دقیق دنباله دار 67P ساخته و راه اندازی شده است. این کاوشگر ربات ماموریت خود را در 2 مارس 2004 آغاز کرد و به دور مدار مشتری توسط موشک گویان فرانسوی “آرین 5” و سرانجام در 6 آگوست 2014، 10 سال و 5 ماه و 4 روز پس از پرتاب به فضا پرتاب شد. در سمت دیگر مدار مشتری به مقصد نهایی خود رسید. این اولین بار در تاریخ بشر بود که یک فضاپیما وارد مدار یک دنباله دار شد. این ماموریت اطلاعات زیادی در مورد منشا منظومه شمسی در اختیار دانشمندان قرار داد.

«ونجلیس» با الهام از این مأموریت، آلبومی به همین نام به نام «رزتا» در سال ۲۰۱۶ منتشر کرد که در پنجاه و نهمین دوره این جایزه نامزد دریافت جایزه گرمی بهترین آلبوم جدید شد.

جالب اینجاست که این پروژه نتیجه گفتگوی ویدئویی در سال 2014 بین آندره کویپرز فضانورد هلندی و ونجلیس در ایستگاه فضایی بین المللی است.

ونجلیس این آلبوم را به تمام کسانی که ماموریت فضاپیمای روزتا را به پایان رسانده اند تقدیم کرد و گفت که قصدش از ساخت قطعه “والس روزتا” قدردانی از ماموریت این ماموریت بوده است. کارل واکر از آژانس فضایی اروپا می گوید: «وقتی تصاویری از این ماموریت را با موسیقی ونجلیس می بینیم و می شنویم، آن فضا را احساس می کنیم. در واقع با موسیقی می توان احساسات را تقویت کرد و خاطره ساخت. من فکر می‌کنم کاری که ونجلیس می‌خواست انجام دهد این بود که خاطره‌ای ماندگار از مأموریت روزتا بسازد، که او با موسیقی خود آن را ممکن کرد.

ونجلیس گفت: اسطوره ها، علم و کاوش در فضا موضوعاتی هستند که از کودکی من را مجذوب خود کرده اند و همیشه با موسیقی ای که می نویسم مرتبط بوده اند.

انگلیسی؛  مردی که صدای اتاق بود

ادای احترام وانگلیس به استیون هاوکینگ

در سال 2018، وانگلیس یک موسیقی ویژه به یاد استیون هاوکینگ ساخت. در حالی که خاکستر هاوکینگ در گوزن وست مینستر دفن می شد، موسیقی به همراه نظرات هاوکینگ از آژانس فضایی اروپا (ESA) به نزدیکترین سیاهچاله زمین فرستاده شد. این موسیقی ادای احترام شخصی ونگلیس به استیون هاوکینگ بود، سی دی که بین تعداد محدودی از خانواده های “یادبود استیون هاوکینگ” و بیش از 1000 مهمان در مراسم یادبود او توزیع شد.

دید شب

در 25 ژانویه 2019 یک آلبوم استودیویی جدید به نام “Nocturne: The Piano Album” منتشر شد که حاوی آهنگ های جدید و قدیمی بود که با پیانوی بزرگ نواخته می شد و از شب و حسرت ونگلی، حال و هوای آن الهام گرفته شد.

جونو به مشتری

سرانجام، در 24 سپتامبر 2021، وانگلیس آخرین آلبوم استودیویی خود را با نام Juno to the Customer منتشر کرد. این آلبوم همچنین از سفر فضاپیمای «جونو» ناسا به مشتری الهام گرفته شده است.

جونو نام فضاپیمای روباتیک بدون سرنشین ناسا است که در 4 جولای 2016 به مدار مشتری پرتاب شد. این فضاپیما در 5 آگوست 2011 از فلوریدا پرتاب شد و توسط لاکهید مارتین و موسسه تحقیقاتی جنوب غربی در حال توسعه و قرارداد است.

فضاپیمای با انرژی خورشیدی در مدار قطبی سیاره قرار دارد تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی و مگنتوسفر مشتری را مطالعه کند. جونو همچنین تلاش خواهد کرد تا سرنخ هایی در مورد چگونگی شکل گیری این سیاره پیدا کند، از جمله احتمال وجود یک هسته سنگی، مقدار آب در اتمسفر عمیق آن، توزیع انبوه جرم و بادهای عمیق که می تواند به سرعت 618 کیلومتر در ساعت برسد. جونو پس از فضاپیمای گالیله که از سال 1995 تا 2003 به دور مشتری می چرخید، دومین فضاپیمایی است که به دور مشتری می چرخد.

سیارکی به نام ونجلیس را نام ببرید

در 7 نوامبر 1995، مرکز سیارات کوچک اتحادیه بین المللی نجوم در مؤسسه اسمیتسونیان، یک سیارک کوچک به نام سیارک 6354 به نام “ونجلیس”، آهنگساز مشهور جهان که همیشه به فضا علاقه داشته است، نامگذاری کرد.

این سیارک که از آن زمان 6354 Wengelis نامیده می شود، در سال 1934 کشف شد و سنگ بزرگی است که به دور خورشید عمدتاً بین مدارهای مریخ و مشتری در فاصله حدود 247 میلیون کیلومتری از خورشید می چرخد. در نزدیکی این سیارک سیارات کوچکی وجود دارند که به افتخار آهنگسازانی مانند بتهوون، موتزارت و باخ نامگذاری شده اند.

خداحافظ ونجلیس افسانه ای

“سفر به ستاره های خوب ونجلیس”. این بیانیه ای است که ناسا ساعاتی پس از انتشار خبر درگذشت این آهنگساز و موسیقیدان مشهور یونانی در توییتر منتشر کرد.

ناسا برای خداحافظی با این نوازنده که مجذوب فضا بود و می توان آن را “صدای فضا” نامید، از عبارت “در برابر ستارگان” (Ad astra) استفاده کرد. ونجلیس پس از ماه‌ها بیماری و بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در پاریس در سن ۷۹ سالگی بر اثر کووید-۱۹ درگذشت.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.