سفر النا دوهان به ایران گامی رو به جلو بود/ آمریکا اجازه تحریم را نمی دهد

[ad_1]

یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به انتشار بخش اول گزارش النا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره تاثیر منفی بر این کشور گفت: انتشار این گزارش یک گام رو به جلو است، اما نمی توان انتظار تغییر رفتار آمریکا را داشت. ایالات متحده تحریم های یکجانبه علیه ایران در ارتباط با اعمال تحریم های یکجانبه.

امیرعلی ابوالفتح در گفت وگو با ایسنا، سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور تحریم ها در ایران را اقدام مناسبی دانست و گفت: اولین گزارشی که از نتایج تحقیقات خود در این سفر منتشر کرد حاوی اطلاعات دقیق و دست اولی بود. گزارش آن به درستی به آثار منفی و مخرب تحریم ها بر معیشت مردم عادی ایران و سلامت مردم ما اشاره کرده است و انتشار این گزارش گامی رو به جلو است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا انتشار این گزارش می‌تواند رفتار آمریکا در اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و سایر کشورها را تغییر دهد، گفت: باید در نظر داشته باشیم که تحریم‌ها موثرترین سلاح در زرادخانه‌های آمریکا و حتی موشک‌ها و بمب‌ها هستند. کشتی ها در این زمینه برای آمریکا موثرتر هستند و انتظار اینکه آمریکا با انتشار چنین گزارش هایی تحریم های یکجانبه علیه سایر کشورها را لغو کند، مانند درخواست از یک کشور برای «خلع سلاح» است.

وی گفت: آمریکا نه تنها تحریم ها را لغو نمی کند، بلکه هر روز آن را پیچیده می کند، تحریم های جدید را به شیوه ای مدرن معرفی می کند و راه دور زدن تحریم ها را مسدود می کند. بنابراین، انتشار چنین گزارش هایی نمی تواند. انتظار می رود آمریکایی ها را از اعمال تحریم ها باز دارد.

ابوالفتح با بیان اینکه انتشار این گونه گزارش ها باعث می شود افکار عمومی از تاثیر منفی تحریم های یکجانبه بر ملت ها و مردم عادی یک کشور بیشتر آگاه شوند، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در چنین مواردی تحت تاثیر افکار عمومی قرار نمی گیرند. و تا آنجایی که منافعشان ایجاب می کند، کسب و کار را به جلو می برند.

وی با بیان اینکه در حوزه دیپلماسی عمومی این امری موثر و مهم است که نماینده یک سازمان بین المللی با مستندات، شواهد و حقایق دقیق بیان کند که تحریم ها چه آثاری داشته است و می توان از این اسناد در آینده علیه استفاده کرد. اما اینکه فرض کنیم آمریکایی ها پس از فشارهای سازمان ملل و شورای حقوق بشر در این زمینه دست به کار شوند، فرض درستی نیست. ابزار تحریم را از آنها بگیرید.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.