عاشق «عقل» یا «قلب» شدن؟

[ad_1]

یک روانشناس گفت: ترکیب عقل و عاطفه برای داشتن یک رابطه و ازدواج با کیفیت لازم و سازنده است و منطقاً احساسات پیرامون یک رابطه وجود دارد.

دکتر محمد ابراهیم تکلو در گفت وگو با ایسنا وی با بیان اینکه اگر رابطه و ازدواج را بر مبنای عقل و منطق قرار دهیم، رابطه و ازدواج به درستی شکل می گیرد، گفت: در دل عقل و منطق نیز جنبه عاطفی قرار دارد. اگر عقل و منطق به خوبی کار کند، به درستی تشخیص می دهیم که آیا این جنبه های عاطفی که ما جذب آنها می شویم درست است و طرف مقابل به نفع ما است یا اینکه برداشت ما از این عشق اشتباه است.

این روانشناس با یادآوری اینکه وقتی فردی را دوست داریم باید برای این احساس دلایل منطقی مانند مهربانی یا دلسوزی با طرف مقابل داشته باشیم، تصریح کرد: تعادل عقل و عشق بسیار مهم است. اگر فقط از نظر عاطفی و بدون در نظر گرفتن جنبه های عقلانی و منطقی به یک رابطه نگاه کنیم، قطعا ازدواج و رابطه ما با شکست مواجه می شود. اگرچه ممکن است جنبه های عاطفی در اوایل رابطه جذاب به نظر برسد، اما با گذشت زمان و کاهش احساسات، مشکلات دیگر در رابطه برای ما اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به گفته این روان درمانگر، احساس بازیگری در یک رابطه منجر به ایجاد رابطه تنش و درگیری و در نهایت بدتر شدن آن می شود.

تکلو با تاکید بر اینکه تلاقی عقل و عاطفه منافاتی ندارد، ادامه داد: برای فردی که رشد فکری و شناختی او در ارتباط با رشد عاطفی و عاطفی او شکل می گیرد، هیچ تقابلی بین عقل و عاطفه وجود نخواهد داشت. اگر افراد روی رشد فکری و شناختی خود کار کرده باشند، احساسات بر آنها غلبه نمی کند و با در نظر گرفتن عقل و منطق وارد روابط عاطفی می شوند. در این میان برخی از افراد با قسمت های شناختی مغز کار نکرده اند و زمانی که وارد روابط عاطفی می شوند، عقل از مرحله ای که انتخاب کرده اند خارج می شود و صرفاً بر اساس احساسات تصمیم می گیرد. باید از عقل و احساسات همزمان استفاده کنیم و به یاد داشته باشیم که در دل نگاه منطقی و منطقی به یک رابطه، قطعاً احساسات وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد نمی توانند بین عقل و عواطف تعادل برقرار کنند، گفت: همه افراد در وهله اول درگیر جنبه عاطفی یک رابطه هستند و این را در نظر نمی گیرند که فقط یک احساس مرتبط با ظاهر دریافت کرده اند. و فیزیک فرد است و این اولین برخورد بر اساس سیستم عاطفی شکل می گیرد.

این روان درمانگر افزود: اما نباید فراموش کرد که وقتی وارد یک رابطه می شویم، علاوه بر ارزیابی هیجانات، باید از عقل و منطق نیز استفاده کنیم تا بفهمیم طرف مقابل چقدر با ما و با فردی که قرار است رابطه داشته باشد، تناسب دارد. متاهل. او می گوید: «چند حرف برای گفتن داریم، در این راه ضمن در نظر گرفتن جنبه های عاطفی، از عقل و منطق هم استفاده می کنیم، در غیر این صورت اگر رابطه را فقط بر اساس احساسات توسعه دهیم، بعد از ازدواج تفاوت های زیادی نشان می دهند.

این روانشناس تاکید کرد: زمانی که فقط احساسات طرف مقابل در میان باشد، نگاه عقل گرایانه کم می شود و چنین ازدواجی دوام زیادی ندارد.

تکلو در پایان خاطرنشان کرد: بخشی از فرآیند رشد فکری و شناختی در دوران کودکی و با توجه به آموزش خانواده شکل می گیرد که در صورت عدم کنترل، افراد در روابط بزرگسالان دچار مشکل می شوند. گاهی اوقات افراد حتی می دانند که نقطه ضعفی دارند که باید روی آن کار کنند و قسمت هایی از وجودشان را که نیاز به رشد دارند توسعه دهند. گاهی اوقات افراد در گذشته آسیب هایی دیده اند که اکنون ظاهر عاقلانه و عاطفی را از آنها سلب کرده است. بنابراین ابتدا باید افراد را از نظر روانی بررسی کرد تا مشخص شود که آیا این افراد صلاحیت برقراری یک رابطه عاطفی را دارند یا خیر و در صورت نیاز به روان درمانی یا رشد مهارت های شخصی، حتما اقدامات لازم را قبل از ازدواج انجام دهند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.