نمایشگاه نابینایان موزه ملی

[ad_1]

موزه ملی ایران برای اولین بار نمایشگاهی موقت برای مخاطبان نابینا و کم بینا با عنوان «لمس تاریخ» برپا کرده است.

به گزارش ایسنا، موزه ملی ایران برای اولین بار در هفته میراث فرهنگی نمایشگاهی موقت را برگزار کرد که میهمانان نابینا و بینا هستند. این نمایشگاه ظهر یکشنبه 11 خرداد 1401 در این موزه گشایش می یابد و تا پایان خرداد برپاست.

جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران درباره این نمایشگاه گفت: هفته میراث فرهنگی فرصت مغتنمی برای تدارک برنامه برای مخاطبان در گروه های ویژه است. موزه مادر کشور نیز نمایشگاه دیگری با عنوان «تاریخ لمسی در موزه ملی ایران» برپا کرده است. در این نمایشگاه بازدیدکنندگان نابینا و کمدی می توانند آثار شبیه سازی شده بر روی نمونه های تاریخی و فرهنگی را لمس کرده و با هویت و فرهنگ ایران آشنا شوند.

به گفته وی، نکته مهم و آنچه این نمایشگاه را از سایر رویدادها متمایز می کند، نظم فرهنگی نمایشگاه ها از 9000 سال پیش تا دوره اسلامی است. همچنین این امکان را برای نابینایان فراهم می‌کند که به شیوه‌ای اسلامی با عصر نوسنگی آشنا شوند به گونه‌ای که علاوه بر درک شکل، انگیزه و زیورآلات مربوط به آن را که به شکل برجسته‌ای نقش بسته است، ایجاد کند.

نمایشگاه نابینایان موزه ملی

رئیس موزه ملی ایران هدف از طراحی و افتتاح چنین نمایشگاهی را ارتقای تجربه مخاطبان نابینا از موزه ها و شناخت فرهنگ و تمدن ایرانی دانست و گفت: به عنوان مهمترین نهادهای فرهنگی در یک جامعه و با توجه به شعار قدرت موزه ها باید یاد بگیریم که روز تکریم و توجه به نابینایان فقط 3 مهر ماه در صفحات تقویم نیست و در مناسبت های دیگر باید همیشه پاسخگوی نیاز این عزیزان باشد.

نوکنده همچنین گفت: در پروژه بازسازی موزه ایران باستان اقدام جدیدی برای نصب نمونه بازآفرینی زیرنویس نابینایان به همراه چند اثر تاریخی و فرهنگی از دوره های مختلف تدارک دیده شده است. این بدان معناست که نابینایان می توانند همزمان با سایر بازدیدکنندگان از موزه استفاده کنند و سایر تماشاگران به ویژه کودکان و جوانان با لمس این مدل ها حس لامسه متفاوت و ارتباط عمیق با اشیا را تجربه خواهند کرد.

نمایشگاه نابینایان موزه ملی

مهین زورقی شاعر و هنرمند نابینا در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه پیشنهاد کرد: از نابینایان به عنوان مشاور در برنامه های رهبری استفاده کنید.

نمایشگاه «لمس تاریخ در موزه ملی ایران» تا 30 خرداد 1401 از ساعت 10 تا 18 در موزه ایران، موزه ملی باستانی ایران برپاست.

نمایشگاه نابینایان موزه ملی

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.